Praha.cz

 
Fakta o Airbnb v Praze: Česko prý díky službě bohatne o miliardy!
Pátek, 04. leden 2019 12:57
Fakta o Airbnb v Praze: Česko prý díky službě bohatne o miliardy!

Krátkodobé pronajímání bytů je podle některých politiků jedním z faktorů, kvůli kterým v posledních letech rychle roste průměrná cena za metr čtvereční. Ve svých debatách však obvykle nezmiňují fakta, která by jejich tvrzení dokládala. Podle Anity Roth – ředitelky Airbnb pro výzkum veřejné politiky – naopak služba přináší do české ekonomiky nezanedbatelné částky. V roce 2017 se mělo jednat o více než 10 miliard korun. Dvě miliardy tvořily zisky pronajímatelů, zbytek hosté utratili v rámci pobytu.


Proč Airbnb české ekonomice prospívá?


A co tvrzení, že by turisté peníze utratili i v případě, kdyby si přes Airbnb nezařídili krátkodobý pronájem? Mohli by se přece ubytovat v hotelích a penzionech, jejichž provozovatelé by navíc peníze poctivě zdanili… Anita Roth má jiný názor, který (na rozdíl od odpůrců Airbnb) podložila fakty.


Část peněz by v české ekonomice zůstala i bez Airbnb. Z rozsáhlých průzkumů Airbnb však vyplynulo, že bez možnosti krátkodobého pronájmu by přibližně třetina turistů do Prahy vůbec nezavítala, případně by v metropoli strávili mnohem kratší dobu. Logicky by proto nedošlo k většině aktivit, za které utratí podstatnou část peněz. Tedy nikoliv za ubytování, ale za návštěvu památek, jídlo, služby apod.


praha.cz_letmeinn_cz_01


K zamyšlení je také skutečnost, že naprostá většina hostitelů utratí peníze takovým způsobem, že zůstanou v české ekonomice. V případě ubytování v hotelovém řetězci ihned putují do zahraničí, kde má společnost sídlo.


Airbnb v číslech (data z roku 2017)


V roce 2017 působilo na Airbnb 11 tisíc aktivních českých hostitelů, kteří si průměrně vydělali 54 tisíc korun a nemovitosti pronajímali po 37 nocí.


Prostřednictvím služby navštívilo Českou republiku 1,02 milionu hostů, což je oproti roku 2016 nárůst o 52 %. Průměrná doba pobytu činila 3,2 noci.


Nejvíce turistů pocházelo z Německa (137 tisíc), Ameriky (130 tisíc) a Anglie (85 tisíc).


Hostitelů ubývá a profesionalizují se


Navzdory tomu, že se v Česku Airbnb daří velmi slušně, pozvolna ubývá počet aktivních hostitelů. K hlavním důvodům patří vysoce konkurenční prostředí a postupná profesionalizace pronajímatelů, kteří si chtějí krátkodobým pronájmem regulérně vydělávat a nikoliv jen přilepšit.


Mnozí majitelé nemovitostí pochopili, že nestačí pouhá registrace na Airbnb – výši příjmu podmiňuje špičkový servis, rychlé řešení problémů a samozřejmě i perfektní stav bytu. Jinými slovy jde o časově náročnou činnost, která není pro každého.


praha.cz_letmeinn_cz_02


Zároveň roste zájem o správu krátkodobého pronájmu týmem profesionálů. Specializované společnosti jsou schopny zajistit vše od správy profilu na Airbnb přes komunikaci s hosty až po údržbu bytu včetně úklidu, oprav i profi focení.


Jedním ze specialistů je společnost Letmeinn, pod jejíž taktovkou roste klientům příjem až o polovinu. Cena správy krátkodobého pronájmu přitom není vysoká – majitel bytu zaplatí zanedbatelnou částku a o nic víc se nemusí starat.


Komerční článek

(ewe)Fakta o Airbnb v Praze: Česko prý díky službě bohatne o miliardy!