Praha.cz

 
Svět ve vitríně v Náprstkově muzeu
Pondělí, 02. květen 2016 13:21
Svět ve vitríně v Náprstkově muzeu

Návštěvníkům Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur se od 12. května 2016 naskytne možnost účastnit se nového edukačního programu s názvem „Svět ve vitríně“. Ten bude prostřednictvím malých měsíčních výstavek a doprovodných akcí představovat zajímavé předměty a sbírky z rozsáhlých a unikátních fondů Náprstkova muzea a zpřístupňovat tak unikátní sbírkové předměty, které mnohdy nebyly doposud vystaveny.


Mnohočetnost a různorodost sbírek je hlavní devízou Náprstkova muzea a veřejnost se nyní může těšit na výstavky zaměřené na Asii, Afriku, Ameriku a další oblasti. Edukační program rovněž přiblíží mimoevropské kultury a podpoří tak chápání kulturních rozdílů a schopnost jejich přijetí.


První výstavka z cyklu, věnována významnému českému vlastenci, bojovníku za pokrok a zakladateli muzea, Vojtěchu Náprstkovi, bude otevřena v polovině května. Dobové archivní a trojrozměrné exponáty připomenou především Náprstkova studentská léta a jeho mimoškolní aktivity.


Ve zcela netradičním duchu se ponese další výstava Tajemství hedvábí, která připomene pět tisíc let starou tradici výroby přírodního hedvábí. Kromě hedvábných předmětů z čínské sbírky Náprstkova muzea bude k vidění i ukázka chovu živých bourců morušových. Návštěvníci se mohou těšit také na přednášku věnovanou fascinujícím dějinám hedvábného vlákna od bájných počátků ve starověké Číně až po zapomenuté české hedvábnictví a rovněž housenkám, které ho vytvářejí.


V dalších měsících se cyklus zaměří na korálkové šperky z jižní Afriky, japonské hračky či zimní oděvy severoamerických Indiánů. Nebude chybět ani Festival africké kultury plný představení, workshopů a tradiční africké kuchyně. Ten se odehraje na nádvoří muzea na konci července v rámci cyklu „Barevné nádvoří“.


Vstupné na prohlídku výstavky je zdarma v rámci běžného vstupného do muzea.


Více informací naleznete na www.nm.cz.


Foto a zdroj: www.nm.cz

(ewe)