Praha.cz

 
Mezinárodní filmový festival Febiofest

Pražský mezinárodní filmový festival Febiofest vznikl v roce 1993. Byl založen nezávislou filmovou a televizní společností Febio, vedenou Ferem Feničem, který v ní dodnes působí jako ředitel. Febiofest byl původně malou klubovou akcí, která se pod vedením Fera Feniče během několika let proměnila v největší přehlídku filmu, televize a videa v České republice.

Festival se koná koncem března, trvá devět dní a odehrává se v celkem čtrnácti kinosálech v Praze, v Maďarském kulturním středisku, kině Konvinkt - Ponrepo a v sálech Village Cinemas Anděl.

Postupně se se svým programem stěhuje i do dalších měst České republiky (Kladno, Domažlice, České Budějovice, Hradec Králové, Pardubice, Liberec, Ústí nad Labem, Brno, Ostrava, Olomouc).


Program festivalu je zaměřený na celovečerní filmy a zároveň dává prostor i experimentální kinematografii, dokumentům a retrospektivám.

V hlavní programové sekci festivalu jsou divákům představovány premiéry a předpremiéry nejzásadnějších filmů českých distribitorů.

Febiofest kromě filmů samotných představuje aktuální dění v kinematografii Asie, Afriky, Latinské Ameriky, Východní Evropy a dalších koutů světa. Součástí febiofestu jsou i diskuze osobností současného filmu s diváky a novináři o nejnovějších filmech. Mezi těmito osobnostmi se v minulosti objevily tak zvučná jeména jako Claudia Cardinale, Roman Polanski, Ryiuchi Hiroki, Claude Lelouch, István Szábo, Andrej Končalovský, Carlos Saura, Ivan Passer, Julia Jentch, Labina Mitevska a další.


Každý rok se divákům představí přibližně 300 filmů ze 60 zemí světa, například Mexiko, Švédsko, Japonsko, Velká Británie, Rusko, Brazílie, USA, chorvatsko, Itálie, Francie, Finsko, Egypt a mnohé další. Febiofest uděluje cenu Kristián za přínos světové kinematografii.


Vedle hlavní přehlídky filmů vzrůstá obliba i přehlídka filmů pro děti a mládež Febiofest Junior. V této části jsou promítána dětská představení.

K Febiofestu patří již tradičně i doprovodný hudební program, Febiofest Music Festival, kde se představuje na 2 podiích přímo ve Village Cinemas kolem 50 hudebních těles i s mezinárodní účastí. Festival sleduje nové trendy a na filmovou projekci navazuje exotickými rytmy a world music.