Praha.cz

 
Pochod Praha - Prčice

Pochod Praha - Prčice vznikl v roce 1966, kdy se 17. dubna vydalo podle historických údajů 469 pochodníků na trasu s podtitulem "Sukovou cestou" měřící 65 kilometrů. Původním cílem bylo překonat pěšky vzdálenost čítající sto tisíc loktů českých. Na založení se podíleli Jiří Dvořák, který byl redaktorem časopisu Turista, a Ing. Karel Kulle, ve spolupráci s místním rodákem a sportovním propagátorem Stanislavem Ratajem.

Akce byla původně pořádaná jen z recese, ale postupně se z ní stal nejhojněji navštěvovaný dálkový pochod s nepřerušenou tradicí.

Od roku 1970 se postupně zvyšoval počet tras, který dosáhl maxima v roce 1984, kdy mohli turisté využít rekordních 24 tras. Tři roky předtím se pochodu zůčastnil prozatím největší počet turistů a to přesně 35 732.

Pochod Praha - Prčice se každoročně koná mezi 14. a 25. květnem, jeho pořadatelem je Klub českých turistů a úřadujícím místopředsedou Petr Karlovský. Turistickým nadšencům je dispozici 16 až 20 různých tras, návštěvnost se pohybuje kolem 18 tisíc pochodujících.

Do Prčic se kažodročně vydává i velký počet známých osobností, hlavně z oblasti politiky. Nejvýznamnějším pravidelným účastníkem je současný prezident České republiky Václav Klaus, který svou účastí poctil pochod ve funkci prezidenta už v roce 2003.

K tomuto turistickému svátku patří tradičně také symbolická odměna za absolvování celé trasy a to Prčický škrapál, nazývaný častěji "botička". Tento malý suvenýr si také prošel svou historií. Při prvních čtyřech ročnících čekala v cíli na pochodující stužka, později se mohla získat, kovová ryba, obtisk nebo textilní erb. První kovová botička byla připravena pro 9 471 účastníků v osmém ročníku 19.5.1973, plastová pak v roce 1977. V dalších letech byla ještě střídána s plastovým nebo kovovým odznakem, ale od roku 1982 už se mohou turisté těšit výhradně právě na botičku.


Trasy pochodu

Nejdelší pěší trasa pochodu, pojmenovaná po jednom ze zakladatelů Trasa Karla Kulleho měří 70 kilometrů a je určena pouze pro zdatné turisty starší 18 let. Její start se nachází u stanice metra Háje. Kratší trasy startují například z Tábora, Seziměře, Votic, Benešova nebo Olbramovic. Pochodu se mohou samozřejmě zúčastnit i cyklisté, pro které je připravena cyklotrasa ze zastávky metra Opatov (76km), Tábora a Milevska. Děti a starší 60 let mohou využít zkrácenou 23 kilometrovou trasu z Votic.

V roce 2006 se v bavorském Zwieslu konala zemská výstava Bavorsko - Čechy, při jejíž příležitosti uspořádala mnichovksá sokolská jednota SKV Sokol München v termínu pochodu Praha - Prčice zkušební cyklistickou jízdu Zwiesel - Prčice. Ta by se měla v dalších letech stát také trasou pochodu.