Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti V pražské zoo je k vidění mládě bizona
V pražské zoo je k vidění mládě bizona
Sobota, 23. srpen 2014 08:30
Bizon americký - ilustrační foto

Nedaleko od rozhledny Obora je ve venkovní expozici k vidění mládě bizona, které poprvé spatřilo světlo světa minulou sobotu. Jeho matkou je třináctiletá samice Carmel. Do Prahy přicestovala ze Zoo Antverpy a od 16. srpna, kdy se mládě narodilo, jej nespouští z očí a pečlivě jej hlídá a chrání. Až malý bizon vyroste, bude z něj mohutné zvíře, které by si asi běžný turista nepřál potkat ve volné přírodě. Zatím malý bizon dobře prospívá a dělá své mamince i chovatelům radost. Půjdete-li do zoo, nezapomeňte zabrousit k ohradě s bizony!


Malý bizon z pražské zoo, foto: Petr HammerníkTřináctiletá bizoní samice Camel je zkušenou matkou. Nynější přírůstek je v pořadí čtvrtým potomkem, kterého vychovává. A jako pečlivá máma si své mládě hrdě hlídá a ochraňuje. Dá se říci, že svého potomka prost nespouští z očí. Otcem mláděte je jedenáctiletý býk jménem Tjeko narozený v zoo v Arhnemu. Kromě čerstvě narozeného mláděte můžete ve výběhu vidět ještě staršího samce Kolu, který se narodil v květnu letošního roku.


Bizon v přírodě


Bizoni jsou největší kopytníci Severní Ameriky, charakteristická je pro ně mohutná postava s vystouplým hrbem na ramenou a huňatou hřívou na plecích, krku a hlavě. Žijí ve stádech tvořených obvykle jedním dospělým samcem, samicemi a různě starými mláďaty.


Ilustrační foto - Wikimedia Commons
V kultuře a životě Indiánů byl bizon velmi důležitým prvkem. Protože se jedná o velké zvíře, které má ve volné přírodě jen málo nepřátel, žila na americkém kontinentu do příchodu bělochů obrovská stáda bizonů. Indiáni z nich dokázali zužitkovat skoro všechno – od rohů až po paznehty. Dalo by se říci, že pro indiánskou kulturu je bizon naprosto nepostradatelnou součástí.


Po příchodu bělochů začalo masové vybíjení těchto mohutných vládců prérií. Ročně bylo zastřeleno kolem 250 000 bizonů. V roce 1889 tak zbylo pouhých 542 bizonů.


Roku 1905 byla založena Společnost na záchranu bizona, která se přičinila o zřízení bizoních rezervací v Oklahomě, Nebrasce, Jižní Dakotě, Montaně a Manitobě. Malé stádo bylo chováno i v Yellowstonském národním parku. Díky činnosti těchto lidí se početní stavy bizonů začaly postupně zvyšovat až na dnešních 300 000 kusů.


Chov bizonů v ČR


Bizon v pražské zoo, foto: Jan Hrdina
V České republice se s bizony můžete setkat v pražské a brněnské zoo. Obě se zabývají jejich chovem a rozmnožováním. Nedávno narozené pražské bizoní mládě je toho výsledkem.


Bizoni patřili k pražské zoo již v roce 1932. V letech 1932−1942 zde žila stará samice Mařena, další samice Anča a samec Martin – u těch ale není doloženo, kdy uhynuli. V letech 1938−1940 zde žil samec Buli, který se v Praze narodil. Další bizoni přišli až po válce – od roku 1951 se s nimi návštěvníci zoo setkávají dodnes.






Foto: Ilustrační foto - Wikimedia Commons, zoopraha.cz, Petr Hammerník, Jan Hrdina

pchj



V pražské zoo je k vidění mládě bizona