Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Praha 1 je pro bezpečnější a příjemnější Vltavu
Praha 1 je pro bezpečnější a příjemnější Vltavu
Čtvrtek, 23. červen 2016 19:35
Praha 1 je pro bezpečnější a příjemnější Vltavu

Hluk z ohňostrojů je to, co trápí nejen občany, ale i návštěvníky Prahy. Týká se to především jejího centra kolem řeky Vltavy. Vedení Prahy 1 už dobře zvládlo regulaci provozování pyrotechniky z břehů, ale koryto řeky regulovat nemůže, protože ho spravuje Povodí Vltavy. Prvním krokem k řešení tohoto problému je memorandum, které právě schválilo Zastupitelstvo městské části Praha 1.Další problém představuje neúnosně přetížená lodní doprava v okolí Karlova mostu a hlučné situace, kdy lodě musejí dlouho čekat před plavební komorou. Praha 1 proto podporuje návrh vyhlášky hl. města Prahy o používání pyrotechnických výrobků na území Prahy, která zakáže provozování ohňostrojů na celém území památkové rezervace. Stejně tak podporuje výstavbu nové plavební komory mezi Střeleckým a Dětským ostrovem, která by odlehčila lodní dopravě v okolí Karlova mostu a Staroměstského jezu.


Situaci do doby, než magistrát vyhlášku vydá a než se komora postaví, by mělo řešit právě zmíněné memorandum, které podepsala Praha 1 s Povodím Vltavy a Státní plavební správou. V něm všechny tři strany vyjádřily vůli oba problémy bezodkladně řešit. Povodí Vltavy podpoří vybudování nové plavební komory mezi Střeleckým a Dětským ostrovem a do té doby použije všechny zákonné kroky pro to, aby se u Karlova mostu a Staroměstského jezu neotáčela plavidla čekající před plavební komorou Smíchov. K tomu poskytne maximální součinnost i Státní plavební správa.


Radní Prahy 1 pro bezpečnost a iniciátor memoranda Ivan Solil zdůraznil i zájem na bezproblémovém průběhu stavby: „Městská část Praha 1 přitom trvá na tom, aby výstavba plavební komory jinak neohrožovala zdraví a majetek aby nepřiměřeně nezasáhla do životního prostředí Vltavy.“ Povodí Vltavy a Státní plavební správa využije podle znění memoranda všechny zákonné prostředky, které znemožní odpalování ohňostrojů na Vltavě z míst, která v Praze 1 spravuje. Další podrobnosti o současném nevyhovujícím stavu na pražských plavebních trasách najdete zde .


Zdroj, úvodní foto: praha1.cz, wikimedia.org, paddy

(zmk)Praha 1 je pro bezpečnější a příjemnější Vltavu