Praha.cz

 
Městská hromadná doprava
Pražská doprava v MHD

Praha disponuje velmi dobře fungující a snadno dostupnou hromadnou dopravou za pomoci metra, tramvají, vlaků, autobusů, lanovky a přívozů. Ročně se vozidly MHD přepraví více než 1 miliarda osob. Za pomoci Pražské integrované dopravy (PID) lze cestovat různými druhy prostředků za použití té stejné jízdenky a to nejen v Praze, ale i v částech Středočeského kraje.

Organizace dopravy

autobusPřepravu po Praze zajišťuje hlavně Dopravní podnik hl. m. Prahy, ale ještě 16 dalších dopravců. Aby koordinace všech poskytovatelů dopravy fungovala systematicky její organizaci pomáhá Pražský integrovaný systém (PID), který se na území Prahy a Středočeského kraje stále rozvíjí a buduje, je postupně integrován jednotnými podmínkami tarifů i přepravy a komplexním dopravním řešením i co se týká koordinace jízdních řádů. PID je obsluhováno 229 obcí. To, aby byl systém Pražské integrované dopravy dobře koordinován, zajišťuje Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID).


Vyhledání spojení

Vyhledat spojení si lze jednoduše i na našich stránkách, využít můžete také stránky Dopravního podniku či ROPIDu. Jízdní řády jednotlivých linek naleznete také na Portálu IDOS. Pomoci Vám může i aplikace interaktivní mapy MD v Praze nebo běžně dostupné mapy na internetu.


Jízdné

metroPodrobné informace o všech jednotlivých cenách MHD v Praze naleznete na stránkách Dopravního podniku v sekci Jízdné. Kompletní informace o Tarifu PID najdete zde.

Jednotlivé jízdenky lze zakoupit ve všech stanicích metra a ve vybraných zastávkách povrchové dopravy. (seznam automatů naleznete zde). Další možností je koupě jízdenky v trafikách či informačních střediscích DPP, které naleznete zde. Jednoduše si lze koupit jízdenku také pomocí SMS ze svého mobilního telefonu. Na telefonní číslo 902 06 napíšete zprávu podle vámi zvoleného druhu jízdenky - DPT24, DPT32, DPT110 nebo DPT310 - číslice zde znamená cenu jízdného: cena za 90 minut přepravy je 32 Kč, za 30 minut 24 Kč, lze zakoupit i SMS jízdenku jednodenní (110 Kč) nebo třídenní (310 Kč). Následně vám přijde SMS jako potvrzení o zakoupené jízdence. K ceně je však vždy podle vašeho tarifu započítána i cena za odeslanou textovou zprávou podle vašeho tarifu. Poslední možností je zakoupení jízdného u řidiče, kde jsou ale jízdenky dostupné pouze za vyšší cenu.


Dopravní prostředky

lanovkaPáteřním systémem pražské dopravy je metro v délce téměř 60 km, které přepravuje největší podíl cestujících (42 % v roce 2011). Síť metra je provozována na třech linkách A, B a C, které dohromady zastavují v 57 stanicích z nichž jsou tři přestupní. Denně je metro k dipozici od 5:00 ráno až do půlnoci, ve špičce je interval mezi soupravami kolem 2-3 minut a v době nižšího vytížení se prodlužují až na 10 minut. Během víkendů je jednotný interval metra 7,5 minuty.


Tramvaje Prahu protínají na celkové délce trasy přes 500 km a přepravuje se jimi cca 25% cestujících - ve dne za pomoci 21 linek, v noci potom jezdí 9 linek nočních tramvají. Zastávek tramvají je v Praze skoro 600. Nejdůležitějšími spoji jsou tzv. páteřní linky číslo 3 (Kobylisy-Sídliště Modřany), 9 (Sídliště Řepy-Spojovací), 11 (Spořilov-Olšanské hřbitovy), 17 (Vozovna Kobylisy-Sídliště Modřany) a 22 (Bílá Hora-Nádraží Hostivař).


Autobusy doplňují spojení mezi jednotlivými stanicemi metra a tramvají, které mají cca 120 denních linek 15 nočních, obzvláště v místech, kde není vedení kolejí. Na okrajích hlavního města fungují také jako rychlé spojení po obvodu města.


Doplněním klasických druhů dopravy jsou přívozy na Vltavě, které poskytují spojení například v místech, kde nejsou mosty a slouží také turistům jako možnost netradičního poznání naší metropole. Další zajímavou trasou je lanovka na Petřín či ta v pražské Zoo.


Foto: dpp.cz


Autor: Natálie Růžičková