Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Grilování v pražských lesích
Grilování v pražských lesích
Středa, 25. květen 2016 06:44
Grilování v pražských lesích

Chtěli byste si užít pořádné letní grilování, ale bydlíte v paneláku a nevlastníte ani žádnou zahradu? Teď už to není problém. Stačí jen vyrazit do pražských lesů a lesoparků, kde je rozmístěno celkem šestnáct piknikových míst, na kterých si společně s přáteli či rodinou užijete grilování i opékání špekáčků, a přitom nemusíte mít ani vlastní gril.


Osm oficiálních piknikových míst je vybaveno přenosným grilem, na dalších osmi jsou vybudována ohniště. Na všech pak nechybí stolek, lavičky a odpadkové koše. V blízkosti některých ohnišť jsou altánky, které návštěvníky uchrání před nepříznivým počasím. Na možnost úkrytu se lze spolehnout v Kunratickém lese, Divoké Šárce a Ďáblickém háji.


Jelikož se speciálně vybavená pikniková místa s ohništěm nacházejí v lesích je nutné při jejich využívání dodržovat určitá pravidla. Především není povoleno rozdělávat oheň mimo vyhrazená ohniště. Ta jsou vybudována tak, aby nemohlo dojít k požáru. Ohniště je možné používat pouze v době od 8 do 23 hodin. Návštěvníci by také měli palivové dřevo a jiné hořlavé látky skladovat minimálně dva metry od okraje ohniště a velikost ohně přizpůsobit aktuálním povětrnostním podmínkám. Při odchodu je nutné dbát na bezpečné uhašení ohně, a to vodou nebo pískem.


V současnosti se vznik dalších piknikových míst s ohništěm v pražských lesích neplánuje, a to především kvůli bezpečnosti. „Místa musí splnit všechny bezpečnostní požadavky. Jedním z nich je například snadná přístupnost místa pro hasičské vozy. Navíc je v sezoně nutný kompletní úklid minimálně třikrát v týdnu, protože se zde hromadí velké množství odpadků," vysvětlila důvody mluvčí Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.


Grilování by však v Praze mohlo mít i další možnosti. Institut plánování a rozvoje zvažuje, že by vyzkoušel umístění grilů v některých městských lokalitách. „Když bude projekt fungovat, mobiliář dál rozšíříme. Jedním z nápadů je i vybudování grilů," potvrdil mluvčí Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Adam Švejda.


Kde v pražských lesích se jednotlivá pikniková místa nachází, naleznete na www.lhmp.cz/lesy/piknikova-mista-v-prazskych-lesich.


Další pikniková místa pak najdete v Královské oboře (u cesty na Císařský ostrov, u Malé říčky a u cesty podél Podmokelské dráhy), na dvou místech v Oboře Hvězda (pod rybníkem a u domu odborníka), na Petříně v Růžovém sadu u Hladové zdi a v neposlední řadě na Vítkově (u Nových schodů a Pražačka).


Foto: www.lhmp.cz

Zdroj: praha.eu

(ewe)Grilování v pražských lesích